Svatební tradice a zvyky jsou neodmyslitelnou součástí mnoha českých svateb. Podívejte se na ty nejvíce dodržované a inspirujte se i těmi méně častými. Pro formální i zábavnou část svatby jich máme připraveno hned několik.

Dj-na-svatbu

Ve chvíli, kdy novopečený ženich a nevěsta nastoupí na parket, zůstane málokteré ženské oko suché. Zatímco svatebčané se na první tanec novomanželů těší, ústřední dvojice to mnohdy vnímá naopak. Kdo by se divil? V osobním životě se většinou nenaskytne mnoho přirozených situací, kde se dá tahle pohybová aktivita trénovat. I tak se přestaňte bát, protože novomanželský tanec si můžete náležitě užít. Jak na to?

Házení svatební kytice

Házení svatební kytice je zvyk, který se provádí až na samotném konci svatební hostiny – přesněji těsně před tím, než nevěsta opustí hostinu. Vzhledem k faktu, že často někteří hosté nezůstávají do konce je možno tuto tradici uskutečnit dříve. Samotné házení pak probíhá tak, že do hloučku někde uprostřed volného prostoru se postaví všechny přítomné svobodné ženy a slečny, nevěsta se postaví k nim zády (alespoň 2m od nich) a svatební kytici hodí přes levé rameno směrem k ním. Ta žena/slečna, která kytici chytí se může začít radovat – podle tradice ji čeká do 1 roka svatba.

Dj-na-svatbu-hazení kyticí

Svatební špalír

Svatební hosté vytváří po obřadu uličku, kterou musí novomanželé ruku v ruce projít. Přitom se jim hosté mohou snažit nenásilně v cestě zabránit (házením rýže a pod). Symbolikou je společné překonání nesnází.

Rozbíjení talíře

Dj-na-svatbu

Zřejmě jedna z nejobvyklejší svatebních tradic. Střepy mají manželství přinést štěstí, společné zametení a úklid pak ukázat hostům, že společně všechny překážky překonají.

Rozkrojení svatebního dortu

DJ na svatbu

Ten z manželů, který drží nůž (druhý má ruku přes jeho), bude mít v manželství dominantní postavení. Podle jiné verze tradice má nůž držet nevěsta, její ruku má přitom překrývat dlaň ženichova, to jako symbol její opory.
Pozor, dietu v tuto chvíli stranou. Žádný ze svatebčanů by neměl ochutnání svatebního dortu odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu.

 

Hudba na svatbu